Pexels R Fera 2089799

Czym jest ekogroszek i jak powstaje?

Sytuacja środowiskowa w wielu krajach na świecie jest dzisiaj bardzo napięta. W celu jej poprawy oraz ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną coraz więcej osób decyduje się na stosowanie w domach tego typu energii, jaką jest ekogroszek. Dziś postaramy się przybliżyć Wam, czym jest ekogroszek i w jaki sposób powstaje.

Czym jest Ekogroszek?


Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, służącego do wytwarzania ciepła. Zaliczany jest do paliw stałych wykorzystywanych do celów grzewczych. Najczęściej stosowany jest w piecach na paliwo stałe. Ekogroszek składa się głównie z węgla kamiennego, który powstaje w wyniku długotrwałego spalania węgla w wysokich temperaturach oraz powietrza. Jest to paliwo stałe o wysokiej wartości opałowej, które emituje mało szkodliwych substancji. Dzięki temu często nazywa się je „czystym paliwem”. Ekogroszkiem nazywany jest węgiel kamienny, który został wspomniany wcześniej. Aby jednak powstał ekogroszek musi on poddany zostać procesowi produkcji.

Jak powstaje?


Potocznie mówi się, że ekogroszek powstaje poprzez wyłuskanie złoża węgla. Jednak w istocie odbywa się to znacznie inaczej. Zamknięte złoża węgla są wyciągane z określonego miejsca, gdzie następnie są przenoszone na ulicę, gdzie podzielone są na kruszywo o średnicy od 5 do 50 mm. Przed wprowadzeniem do obrotu, ich wartość opałowa jest skrupulatnie badana przez Urząd Dozoru Technicznego. Powstałe w ten sposób paliwo jest wprowadzane do obrotu i sprzedawane pod nazwą ekogroszek.

Ekogroszek jest zdecydowanie tańszym paliwem niż inne dostępne rodzaje paliw stałych. Mając na uwadze aspekt ekonomiczny należy jednak brać pod uwagę fakt, że za odpowiednią jakość ekogorszku trzeba zapłacić. tani ekogroszek może nie być wystarczająco wyselekcjonowany i dobrany do podanych parametrów, które są niezbędne do prawidłowej eksploatacji pieca.

Wady i zalety


Ekogroszek charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co potwierdzają m.in. testy przeprowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego. Wyższa wartość opałowa oznacza mniejszą ilość paliwa do spalenia, aby osiągnąć określony efekt. Również głównym atutem ekogroszku jest jego czystość, co sprawia, że jest w pełni ekologicznym paliwem. To z kolei skutkuje mniejszą ilością generowanych zanieczyszczeń.

Niestety, ekogroszek charakteryzuje się również dużą podatnością na wilgoć. Dlatego też musi być przechowywany we właściwych warunkach, aby zachować pełne walory opałowe. Co więcej, wysoka wartość opałowa powoduje, że kruszywo stałe wymaga odpowiedniego i dokładnego rozdrobnienia, aby można je było wykorzystać.

Podsumowując, ekogroszek to bardzo popularny rodzaj paliwa stałego, który jest stosowany w gospodarstwach domowych do wytwarzania ciepła w piecach na paliwo stałe. Istotą jego powstania jest przetworzenie węgla kamiennego w procesie wytwarzania, a następnie badanie jego wartości opałowej. Charakteryzuje się on wysoką wartością opałową i bezpiecznym spalaniem, co skutkuje wytwarzaniem małych ilości zanieczyszczeń, co czyni go bardzo ekologicznym. Udział ekogroszku w branży opałowej stale rośnie, a jego niska cena stanowi dodatkowy atut.