white and blue solar panels

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na panele fotowoltaiczne należy także wybrać, jaki ich rodzaj zamontujemy na swoim dachu. Wiele osób jest zaskoczona, że istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Jedne z nich są bardziej trwałe i wydajne niż inne, jednak zasadniczo różnią się także ceną.

Zatem dobrze jest rozważyć wszystkie dostępne możliwości przed podjęciem finalnej decyzji. Które zatem, wśród dostępnych paneli fotowoltaicznych, są tak naprawdę najlepsze? Przeanalizujmy ich cechy i wszelkie istotne parametry.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją ogniw. Istnieją modele z ogniwami monokrystalicznymi oraz z ogniwami polikrystalicznymi. Na czym tak naprawdę polega różnica, między jednym typem a drugim? Panele monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, są zrobione z jednego kryształu, czyli z jednego rodzaju ogniwa. Są one o wiele bardziej wydajne, niż panele polikrystaliczne. Ich kolor jest o wiele bardziej głębszy i ciemniejszy, niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Kiedy najlepiej jest stosować panele monokrystaliczne? Ze względu na swoją wysoką wydajność doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie mamy ograniczoną powierzchnię. Zatem osoby posiadające mały dach powinny sięgnąć właśnie po ten rodzaj paneli fotowoltaicznych. Są one jednymi z droższych paneli dostępnych na rynku, dlatego nie ma potrzeby ich instalować, gdy mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, na której możemy zamontować panele słoneczne.

Panele polikrystaliczne są zbudowane z kilku kryształów krzemu. W kolorze są bardziej błękitne niż czarne, a ich odcień nie jest aż tak głęboki, jak w przypadku paneli monokrystalicznych. Tego typu panele idealnie sprawdzą się w warunkach słabszego nasłonecznienia. Z tego powodu są znacznie częściej stosowane w Polsce, niż panele monokrystaliczne. Przed podjęciem finalnej decyzji, o tym który rodzaj paneli zainstalujesz, przelicz ceny i porównaj je z ilością energii, jaką prawdopodobnie wygenerują dane panele w ciągu całego roku.

Dodaj komentarz