Photo By Markus Spiske

Energia słoneczna: Jakie są zalety i wady

Zalety i wady wykorzystania energii słonecznej do zasilania domu: Coraz częściej rozważa się wykorzystanie energii słonecznej do zasilania domu. Energia produkowana dzięki promieniom słonecznym staje się cennym zasobem zarówno do redukcji zanieczyszczenia środowiska, jak i do obniżenia kosztów rachunków. Jednak przed podjęciem decyzji o instalacji systemu fotowoltaicznego z magazynem wykorzystującym energię słoneczną należy podkreślić zalety i wady tej technologii oraz powiązać koszty z korzyściami.

Zalety energii słonecznej:

Wykorzystywanie energii słonecznej w domu ma niezliczone zalety, od zmniejszenia zanieczyszczenia, przez przejście od wygody inwestycyjnej po osiągnięcie niezależności energetycznej .

Oto niektóre z korzyści płynących z wykorzystania energii słonecznej.

Jest zawsze dostępna, w dużych ilościach: słońce jest odnawialnym i niewyczerpanym źródłem energii, może być łatwo eksploatowane przez kolejne 4 miliardy lat i jest w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie energetyczne.

To czysta energia: dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych nie jest emitowany dwutlenek węgla ani inne zanieczyszczenia, które powiększają dziurę ozonową.

Jest to energia bez kosztowa: ponieważ nie ma potrzeby wydobywania węgla, metanu czy ropy, poza tym, że nie zagraża środowisku, jest najtańsza, ponieważ nie ma kosztów produkcji, transportu i dostaw.

Jest wytwarzana samodzielnie: podczas gdy wydobyciem paliw mogą zajmować się tylko duże firmy, energia słoneczna może być produkowana bezpośrednio na dachu domu.

Wady energii słonecznej:

Problemy z przestrzenią: nie zawsze można zainstalować prywatny system słoneczny. Światło słoneczne ma słabą koncentrację, dlatego aby zapewnić jego dobre uchwycenie, wymagana jest wystarczająco duża powierzchnia do zainstalowania paneli słonecznych. Co więcej, ci, którzy mieszkają we wspólnotach, nie zawsze są w stanie uzgodnić, że wszyscy najemcy zapłacą za instalację wspólnego systemu.

Nieciągłość: energia słoneczna ma zmienną i nieciągłą moc w zależności od zmian dnia i nocy, warunków pogodowych i cyklu pór roku. Innymi słowy, nie da się zasilać tylko i wyłącznie energią słoneczną, ale zawsze istnieje potrzeba korzystania z sieci elektrycznej.

Koszt: instalacja systemu fotowoltaicznego z magazynowaniem wiąże się z początkową inwestycją, która nie zawsze jest w zasięgu każdego, która jednak zamortyzuje się w ciągu 10 lat.